Unlimited HostingFree Drupal ThemesFree Drupal Themes
Logowanie
Szukaj

Co to jest Airsoft

Airsoft (znany też jako Air-Soft lub ASG) jest zabawą w starcia zbrojne przy użyciu replik broni palnej w skali 1:1 strzelających plastikowymi kulkami kalibru 6mm lub 8mm o masie do 0,6g. Jest to ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu rozwijająca zarówno cechy fizyczne uczestników jak również wymagająca zdolności współpracy w zespole oraz przewidywania zachowań przeciwnika.

Zabawa może polegać po prostu na wyeliminowaniu przeciwników, a może być urozmaicona bardziej skomplikowanymi zadaniami do wykonania, przy czym przeszkadzający przeciwnik może być zarówno wyeliminowany strzałem lub w miarę po prostu ominięty. W zależności od sytuacji rozgrywki dochodzą tu do głosu umiejętności planowania oraz zaskakiwania przeciwnika.

Trafienie oznacza wyeliminowanie zawodnika z gry, przynajmniej na jakiś czas, po którym wraca on do zabawy. Przy bardziej rozbudowanych wariantach można wprowadzić trafienia „śmiertelne” oraz zwykłe „rany” mogące być usuwane przez sanitariuszy.

Samo uderzenie kulką nie jest jednak niebezpieczne dla zdrowia, jeśli przestrzega się ściśle zasad bezpieczeństwa. Po pierwsze – obowiązkowa jest ochrona oczu, przy czym sugerowane są okulary/gogle przeznaczone specjalnie do ASG lub paintballa. Zdjęcie ich na polu walki stanowi ryzyko otrzymania trafienia w oko i nieodwracalnych uszkodzeń na zdrowiu. Jeśli jednak okulary spełniają wymogi techniczne i cały czas są założone, ryzyko spada do zera. Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę zębów oraz części ciała, w których kości znajdują się zaraz pod skórą, gdyż tam ból jest odczuwalny najbardziej. Trafienia w inne części ciała mogą powodować jedynie sińce na skórze. W przypadku nieprzerabianych replik prosto ze sklepu już samo ubranie skutecznie amortyzuje uderzenie i zapobiega bolesnym śladom na skórze. W przypadku wzmocnionych zabawek należy jednak zachować szczególną ostrożność i powstrzymywać się od strzałów ze zbyt bliskiej odległości.

Jako że – w przeciwieństwie do paintballa – trafienia nie zostawiają śladów na ubraniu, przebieg całej rozgrywki bazuje na wzajemnym zaufaniu do siebie zawodników przeciwnych drużyn. W praktyce często nie da się udowodnić trafionemu, że kulka zetknęła się z jego ciałem, więc tylko od uczciwości trafionego zależy fakt, czy ten opuści pole gry. Jest to pozornie wadą, lecz z drugiej strony wyrabia w graczach przekonanie o konieczności uczciwego postępowania, by nie prowokować przeciwnika do odgrywania się nieczystym zachowaniem. W końcu zarówno jednej jak i drugiej stronie chodzi o wspólną dobrą zabawę, a nie o wygranie jakiejś wojny.

Wreszcie należy wspomnieć, że airsoft – mimo że jest zabawą w konflikty zbrojne – nie jest pochwałą wojny ani żadnej innej formy przemocy z użyciem broni palnej, a co więcej, uświadamia on uczestnikom, jak niebezpieczne dla ludzkiego życia są starcia przy użyciu broni palnej. Każde zostanie trafionym skłania mianowicie do refleksji o konsekwencjach trafienia prawdziwym pociskiem. W dodatku trafiony może zrozumieć, że skoro otrzymał celny strzał z repliki o zasięgu w granicach od 50 do 100m i często nie wie nawet, skąd padł strzał, to jak bezsilny jest dopiero człowiek, którego wróg trzyma w rękach karabin o wiele większym zasięgu.

Ze względu na wymienione walory airsoftu jako aktywnej formy spędzania czasu rozwijającej poczucie obowiązku uczciwości, umiejętności współdziałania w zespole oraz planowania działań, a także skłaniającej do przemyśleń nad skutkami używania prawdziwej broni polecamy szczerze, aby skosztować jej uroku, zwłaszcza że przy odrobinie rozsądku jakiekolwiek ryzyko szkód na zdrowiu jest zredukowane praktycznie do zera.

Nowi użytkownicy
  • Jumbo
  • Dziadu
  • Honki
  • Aiven
  • Trolik93
Kto przegląda
W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 0 gości.
Subskrybuj
Subskrybuje zawartość